sobota, 7 czerwca 2014

Podpłomyki


To cieniutkie, chrupiące placki pieczone lub smażone. Doskonałe do sałatek, zup, kremowych, dipów lub past. Sprawdza się tez jak potrzebujesz po prostu coś pochrupać.
Zwykle robię trochę większą ich ilość na zapas, gdy cokolwiek innego piekę w piekarniku. W ramach efektywnego wykorzystania energii nagrzanego piekarnika lubię upiec „dwie pieczenie na jednym ogniu,” a jedną z nich mogą być podpłomyki.
Gdy potrzebujesz podpłomyków, nie masz ich w zapasach i akurat nic nie pieczesz, a dla samych podpłomyków nie chce ci się nagrzewać piekarnika, możesz je zrobić na patelni.






Czas: 30-40 min
Zaangażowanie: spore
Ilość: 3-4 porcje.

CO POTRZEBUJEMY
oraz+lub+

Jeśli nie masz wałka do cista nie smuć się tylko zrób sobie wałek
SKŁADNIKI
  • Mąka pszenna jasna - 3-4 łyżki
  • Mąka żytnia pełnoziarnista - 3-4 łyżki (możesz ją zastąpić 4-5 łyżkami mąki pszennej)
  • Sól – ¼ łyżeczki
  • Oliwa – 1-2 łyżki
  • Woda – ok. 1/2 szklanki
  • Ewentualnie odrobina oleju do nasmarowania patelni

PRZYGOTOWANIE

1.   Mąkę wymieszaj z solą, dolej oliwę i połowę wody. 
2.  Zagnieć gładkie, dość twarde, ale elastyczne ciasto. Jeśli jest za rzadkie, dosyp mąkę, Jeśli za twarde, dolej wodę.
3. Odstaw na kilka minut przykryte sciereczką, aby pooddychało. Jest to szczególnie ważne w przypadku korzystania z mąki pełnoziarnistej, która potrzebuje znacznie więcej czasu na związanie wody.
4.  Podziel ciasto na 4-5 kawałków. Każdy kawałek rozwałkuj bardzo cienko - placki powinny być prawie przezroczyste. Najlepiej aby ciasto lekko prześwitywało. Jeśli będziesz piec podpłomyki na patelni, dostosuj wielkość placków do jej średnicy. Jeśli będziesz je piec w piekarniku możesz podzielić na dowolne kawałki, rozwałkować na różne kształty mniejsze lub większe.

w piekarniku:
5.  Nagrzej piekarnik do 200-220oC
6.  Cienkie placki układaj na blasze wyłożonej papierem do pieczenia
7.  Wstaw do piekarnika
8. Jeśli się lekko zrumieniły, wyjmij. Jeśli są bardzo blade, zostaw jeszcze na 2 minuty, ale kontroluj ich stan, ponieważ szybko mogą zbrązowieć, a wtedy będą gorzkie.






na patelni
5.  Rozgrzej patelnię. Jeśli na twojej patelni nie możesz smażyć bez tłuszczu, użyj odrobinę oleju.
6.  Cienkie placki układaj ostrożnie na mocno rozgrzanej patelni
7.  Smaż po 1-2 minuty po każdej ze stron.
8.  Zdejmij ostrożnie z patelni.

No i masz chrupiące podpłomyki

Ostudzone podpłomyki możesz przechowywać kilkanaście dni w papierowej torbie w suchym miejscu.
To przepis na podpłomyki naturalne. Możesz urozmaicać ich smak dodając do ciasta różne przyprawy, np. drobno zmielony kminek lub oregano. Zachęcam do eksperymentowania i dzielenia się wnioskami i smakami :)








3 komentarze :